Menu

Nowości w bibliotece zakupione w ramach NPRC – oglądaj, wypożyczaj, czytaj!

Frączek Agnieszka – Ato feler! O tym jak Brzechwa został bajkopisarzem.

A to feler! jest opowieścią o dzieciństwie Brzechwy.
O tropieniu żab w błocie, fascynacji parowozami i o mrożącym krew w żyłach skarbie znalezionym pod śniegiem. O teatrze z walizki, leniwym aeroplanie i sukcesie, jaki przyniosła Jankowi rola robaczka świętojańskiego. Oraz o innych szurkach
i firkach. Słowem: o tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem.

Bednarek Justyna – Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!

Jak zawsze na początku historii naszych bohaterek są zew wolności i marzenia. Tym razem czarna skarpetka frotte ucieka przez znaną nam dziurę pod pralką, ponieważ obawia się, że może wylądować w śmieciach. Dostaje się na okręt, gdzie poznaje sympatycznego pająka. Pomaga jej on zdobyć niewielką szalupę, którą nasza bohaterka zamierza opłynąć świat. Zaczyna prowadzić dziennik jak prawdziwy wilk morski. Z rozdziału na rozdział poznaje nowych członków załogi i tak rozpoczyna się historia gangu. Wkrótce w ślad za bandą wyrusza tajemnicza postać. Każdy rozdział to osobna przygoda, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i niespodzianek. Podążamy tropem bohaterów i sami marzymy o tym, by dołączyć do bandy. Kto wie, może uda się nam dostać na statek i ruszyć w podróż dookoła świata?

Piotrowska Eliza – Ciocia Jadzia w PRL-u.

Książka, której bohaterką jest mądra i zabawna ciocia, ulubienica dzieci i wzór do naśladowania dla wielu dorosłych. Ciocia Jadzia opowiada historie ze swojego dzieciństwa, które przypadło na czasy PRL-u. Okazuje się, że są to ciekawe,
a nawet egzotyczne opowieści, no bo jak tu uwierzyć, że w sklepach często był tylko ocet, a po papier toaletowy ustawiały się długie kolejki? Albo że nie znano komputerów ani telefonów komórkowych, a dzieci większość czasu wolnego spędzały na podwórkach?

Ryrych Katarzyna – Będę jak Patron.

Katarzyna Ryrych podjęła się niełatwego tematu wojny w Ukrainie, ale nie jest to zwyczajna opowieść, to historia opowiedziana z perspektywy psa. Ludzie, z którymi mieszkał mały terier, doświadczyli dramatu wojny, ojciec wstąpił do wojska, a reszta domowników uciekała w popłochu, poszukując bezpiecznego schronienia. Na miejscu pozostał jedynie kot Mykita, który nie dał się złapać i wywieźć oraz Mikrus, który wypadł z ruszającego samochodu.      
Odtąd tych dwoje musi sobie radzić samodzielnie, wokół jest naprawdę niebezpiecznie, trwają bombardowania, wybuchają miny. A w tym wszystkim Mikrus dokonał rzeczy niezwykłej, odnalazł sąsiadkę wśród gruzów zawalonego domu.         
To sprawiło, że nagle wszyscy zaczęli porównywać go do Patrona, a mały bohater cały czas zastanawia się, kim jest Patron i dlaczego jest on tak wyjątkowy.       
Będę jak Patron to opowieść o wojnie, która jest dramatem nie tylko ludzi, ale też zwierząt. Ale również jest to historia o bohaterstwie i hołd dla psa Patrona oraz wszystkich innych zwierząt, które pracują w służbie człowiekowi.

Bąkiewicz Grażyna – Jadwiga kontra Jagiełło.

Wszyscy w tej rodzinie (poza mną) jedzą sałatę, liczą kalorie i mają sprawy pod kontrolą. No cóż, może jestem podrzutkiem. Na nic próby przekonywania bliskich, że cukierki dodają energii i pewności siebie. Musiałbym chyba zostać bohaterem, by uwierzyli, że z nadwagą też można się do czegoś nadawać.      
Ale to raczej niewykonalne. Dobrze przynajmniej, że mam fajnych kumpli…       
Grupa nastolatków przenosi się do czasów, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów. Mają sprawdzić, kto – królowa Jadwiga czy Władysław Jagiełło – zrobił więcej dla Polski. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.         
Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z trzeciej części dowiecie się między innymi, dlaczego słodycze były kiedyś strasznie drogie, jak zbudować most w kilka godzin, co można kupić za królewskie korale i dlaczego Jagiełło jadał zawsze z tego samego drewnianego talerza.

Hartwell Kelsey – 11 papierowych serc.

Życie Elli było idealne. Miała cudownych przyjaciół, wspaniałego chłopaka i dobrą perspektywę na przyszłość. Wszystko się zmieniło w momencie wypadku samochodowego. Teraz Ella nie pamięta samego tragicznego wydarzenia i 11 tygodni sprzed niego. Nie rozumie, czemu zerwała ze swoim chłopakiem ani dlaczego nikt nie chce jej powiedzieć, co działo się wcześniej. Pomocą w odzyskaniu utraconych dni stają się papierowe serca, które Ella zaczyna otrzymywać od tajemniczego wielbiciela. Serca zawierają wskazówki mające pomóc dziewczynie przypomnieć sobie życie sprzed wypadku. Rusza ich śladami i poznaje Andy’ego – chłopaka z biblioteki, który powoli zdobywa jej serce…

Czylińska Agnieszka – Zezia i wszystkie problemy świata.

Jedenastoletnia dziewczyna przeżywa całe mnóstwo prób, wśród których jest miejsce na śmierć, zauroczenie, zakochanie, naiwność, rozpadające się przyjaźnie, nowe znajomości, ale też i troskę o rodziców. Wchodzimy do świata bohaterki, która jest bardzo dobrą obserwatorką i jest szczęśliwa, że ma kochającą rodzinę. Z książki dowiemy się, że młodszy brat jest nieco inny, nadwrażliwy i nie mówi. Najmłodszy też boryka się z wieloma problemami. Ona marzy o studiach medycznych, dlatego rodzice kupują jej poradniki dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Zakochuje się w chłopcu, który doszedł do jej klasy. Dostrzega, że rodzice są wobec siebie coraz mniej życzliwi, coraz częściej spędzają czas osobno, są zmęczeni i smutni. Czy znajdzie sposób, aby naprawić relacje w rodzinie? Czy uczucie do nowego kolegi czegoś ją nauczy? Czy dostrzeże kogoś, kto bardziej od szkolnej gwiazdy piłki nożnej zasługuje na uwagę? Przekonajcie się sami.      

Szczygielski Marcin – Arka Czasu.

Rafał ma prawie dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, bo w Dzielnicy nie ma szkół dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ciągle się wprowadzają lub wyprowadzają, więc Rafał nie ma żadnych przyjaciół. Dziadek, który się nim opiekuje, przez całe dni wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego Rafał najczęściej siedzi sam w mieszkaniu. Ale nie jest samotny – ma książki i bibliotekę, która jest jedynym miejscem w Dzielnicy, do którego wolno mu chodzić samemu. Pewnego dnia bibliotekarka wręcza mu powieść „Wehikuł czasu” Herberta George’a Wellsa. Ta lektura odmienia życie chłopca, stając się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody…

To utkana z prawdziwych historii opowieść o wojnie, o Holokauście, o okupowanej Warszawie skierowana do dzieci. To książka o tym, co najważniejsze - o przyjaźni, miłości, poczuciu bezpieczeństwa, odwadze, nadziei. O sile wyobraźni. Piękna, mądra, poruszająca. Może stać się wstępem do ważnej rozmowy o przeszłości.
Te i inne książki czekają na Ciebie w bibliotece. Zapraszamy.

Galeria - Książkowe nowości.

  • Otwórz zdjęcie - Okładka książki 11 papierowych serce.
  • Otwórz zdjęcie - Okładka książki A to feler! o tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem.
  • Otwórz zdjęcie - Okładka książki Arka Czasu
  • Otwórz zdjęcie - Okładka książki Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!
  • Otwórz zdjęcie - Okładka książki Będę jak Patron.
  • Otwórz zdjęcie - Okładka książki Ciocia Jadzia w PRL-u.
  • Otwórz zdjęcie - Okładka książki Jadwiga kontra Jagiełło.
  • Otwórz zdjęcie - Okładka książki Zezia i wszystkie problemy świata.
  • Otwórz zdjęcie - Wystawa książek, które zostały zakupione z programu.
  • Otwórz zdjęcie - Wystawa książek z krótką recenzją zachęcającą do ich wypożyczenia.

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów