Menu

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa
im. J. A. Maklakiewicza
ul. Warszawska 27
96-320 Mszczonów
 
tel./faks  (46) 857-22-10
(główny sekretariat)
 
Dyrektor Anna Rusinowska
 
tel. (46) 857-12-32
(wicedyrektorzy)
 
e-mail: sp@mszczonow.pl

 

Aktualności

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W dniu 25.02.2019 r. czterdziestu uczniów z klas VII, VIII oraz III gimnazjalnych wraz z opiekunami pojechało na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu „Pytaj, badaj, wnioskuj, działaj”.

Uczniowie wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach w laboratorium biologicznym (15 uczniów), chemicznym (15 uczniów) i fizycznym (10 uczniów). Podczas tych zajęć mieli możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń.

W laboratorium biologicznym poznali sposoby badania śladów biologicznych. Dowiedzieli się, jak technicy sądowi pozyskują dowody w sprawach kryminalnych na podstawie śladów krwi, DNA, roślin i owadów. Wcielili się w role detektywów, którzy musieli rozwikłać zagadkę kryminalną.

Z kolei uczestnicy zajęć w laboratorium chemicznym dowiedzieli się, czym są emulsje, kremy i filtry UV. Tworzyli emulsje i sprawdzali ich właściwości. Dzięki specjalistycznej kamerze przekonali się, jak wykonany przez nich krem chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym.

W tym czasie młodzi fizycy badali właściwości wody. Sami projektowali i przeprowadzali doświadczenia, których celem było sprawdzenie, co wyróżnia wodę wśród innych substancji i dlaczego tak się dzieje. Zgłębili również zagadnienie anomalii wody.

Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne zwiedzanie ekspozycji stałej Centrum Nauki Kopernik, czyli przyswajanie wiedzy poprzez działanie. Uczestnicy wycieczki mogli samodzielnie eksperymentować przy ponad 200 eksponatach, które były podzielone na 19 grup tematycznych.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Planetarium poświęcona naszemu Układowi Słonecznemu oraz Wszechświatowi. Dzięki niej uczniowie mogli uzupełnić informacje zdobyte w szkole, lepiej zrozumieć zjawiska i pojęcia, poznać najnowsze wyniki badań i eksperymentów, a także zobaczyć aktualne zjawiska i gwiazdozbiory na niebie.

Po tej pełnej atrakcji wizycie w CNK uczniowie zjedli obiad w restauracji.

Uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni z wyjazdu i podczas drogi powrotnej dopytywali, kiedy odbędzie się kolejna wycieczka w ramach realizowanego projektu.

  • Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
  • Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe