Menu

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa im. J. A. Maklakiewicza

Dane teleadresowe

ul. Warszawska 27, 96-320 Mszczonów

Dyrektor

Anna Rusinowska

Dane kontaktowe

  • tel./faks +48 (46) 857 22 10 (główny sekretariat)
  • tel. +48 (46) 857 12 32 (wicedyrektorzy)
  • e-mail: sp@mszczonow.pl

Wycieczka po Ziemi Łowickiej.

Pierwszy etap wycieczki.

15 maja 2023r klasy: 2e, 1OP i 5 f wybrały się na wycieczkę szlakiem Ziemi Łowickiej. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum w Łowiczu – przybliżające historię Ziemi Łowickiej oraz kulturę Księżaków. Dzieci poznały historię zbiorów muzealnych sięgających przełomu XIX i XX wieku. Wystawy muzealne to lokalna historia, etnografia i sztuka ukazująca bogatą przeszłość regionu. W przestrzeni dwóch skansenów, które znajdują się przy muzeum można podziwiać piękno łowickiej sztuki ludowej.

Drugi etap wycieczki.

Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Figur Ruchomych w Sromowie. Tu z kolei dzieci podziwiały własnoręcznie wykonane przez pana Brzozowskiego – właściciela tego muzeum: lipowe rzeźby, kolorowe wycinanki, pająki, obrazy oraz hafty. Ponad 600 figurek (większość ruchoma) ukazuje święta religijne i sceny z życia łowickiej wsi. Wykonane zostały również postacie z historii naszego kraju jak i ze sportu. Dodatkowo w dwóch pawilonach można oglądać ponad 30 zaprzęgów konnych z okolic Łowicza.

Zwiedzanie Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie – ostatnim etapem wycieczki.

Ostatnim etapem naszej historycznej wyprawy był Pałac Radziwiłłów w Nieborowie. W pałacu podziwialiśmy kolekcję malarstwa europejskiego, w tym portretowego, kilkanaście tysięcy rycin, unikatowe starodruki, meble polskie, angielskie i francuskie z okresu Baroku, jak również zbiory sztuki zdobniczej. Wszystko to było zgromadzone przez księcia Michała Hieronima Radziwiłła – właściciela pałacu. Podczas całego szlaku łowickiego nasunęło się nam stare porzekadło: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”. Tak blisko Mszczonowa znajdują się skarby historyczne naszego kraju, które warto było zobaczyć i poznać. Pomimo deszczowej pogody wróciliśmy z wycieczki bardzo zadowoleni i z głową cudownych wrażeń.

E. Skoneczna, M. Krzemińska

Wycieczka do Ziemi Łowickiej - galeria zdjęć.

  • Otwórz zdjęcie - Zdjęcie uczestników wycieczki, nad ich głowami stoją figury ruchome.
  • Otwórz zdjęcie - Uczniowie siedzący na krzesłach słuchający przewodnika.
  • Otwórz zdjęcie - Grupa uczniów idąca w stronę Pałacu w Nieborowie.
  • Otwórz zdjęcie - Uczniowie chodzący nieopodal chaty w skansenie.
  • Otwórz zdjęcie - Zdjęcie uczestników wycieczki w Muzeum w Łowiczu.

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów