Menu

WOLNA NIEPODLEGŁA . Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w klasach IV-VIII.

Wolna Niepodległa – spektakl historyczny.

9 listopada 2023r. z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w naszej szkole uroczyste akademie dla klas IV - VIII. Ważnym punktem uroczystości był spektakl historyczny, w którym wystąpili uczniowie klas siódmych. Zastosowano w nim konwencję procesu sądowego. Zadbano również o obudowę przedstawienia. Aktorzy wystąpili w strojach z epoki. Muzyka oraz choreografia ilustrowały i potęgowały panujące na scenie nastroje. Integralną częścią przedstawienia były przejmujące utwory wykonane przez chór szkolny i jego solistki.

Publiczność usłyszała o przyczynach rozbiorów i utracie niepodległości, działaniach oraz postawach kolejnych pokoleń Polaków podczas zaborów oraz niewoli narodowej, jak również o okolicznościach odzyskania przez Polskę suwerenności.  Był to wyjątkowy pokaz. Szkolni aktorzy brawurowo zagrali swoje role: postaci historycznych, sędziego, adwokata, obrońcy, oskarżycieli posiłkowych oraz świadków obrony.

Przebieg przedstawienia.

Przedstawienie rozpoczęło się od posiedzenia Sądu Rejonowego w Petersburgu i wygłoszenia przez prokuratora aktu oskarżenia wobec Polski Nadwiślańskiej. Następnie widownia obserwowała przebieg postępowania dowodowego oraz zachowania i wypowiedzi świadka oskarżenia Franciszka Ksawerego Branickiego oraz oskarżycieli posiłkowych: carycy Rosji Katarzyny II, Fryderyka Wilhelma II Hohenzollerna – króla Prus oraz Franciszka II Habsburga – cesarza Austrii. Uczestnicy usłyszeli wyrok -,,123 lata pozbawienia wolności dla Polski’’.

W kolejnej scenie odbiorcy z zaciekawieniem przysłuchiwali się posiedzeniu Sądu Apelacyjnego w Warszawie,Wydział Karny, podczas którego ponownie była rozpatrywana sprawa Polski. Przesłuchano świadków: Polaka powstańca, Wdowę, Adama Mickiewicza, dzieci z Wrześni oraz ponownie Polskę. Po zamknięciu przez sędziego przewodu sądowego, w sposób bardzo sugestywny obrońca jak również oskarżyciel wygłosili mowy końcowe. Wszyscy zgromadzeni czekali na ,,wyrok”, który zapadł 11 listopada 1918 roku – niepodległość.

Koordynatorki uroczystości.

Przebieg uroczystości koordynowały: p. Magdalena Skruczaj, nauczycielka muzyki, opiekun chóru szkolnego oraz p. Iwona Lipińska, nauczycielka historii.

I. Lipińska

  • Otwórz zdjęcie - Artyści przebrani w stroje z epoki stoją na tle białego orła.
  • Otwórz zdjęcie - Poczet szkoły podczas odśpiewania hymnu.
  • Otwórz zdjęcie - Aktorzy odgrywający role, sędzia oskarża Polskę.
  • Otwórz zdjęcie - Chłopcy przebrani w togi i peruki jako oskarżyciele sądowi.

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów