Menu

Europejski Tydzień Kodowania

CodeWek po raz jedenasty.

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to europejska inicjatywa, której celem jest popularyzacja nauki programowania oraz zwiększenie świadomości społecznej na jej temat. W tym roku CodeWeek odbył się po raz jedenasty, w dniach 7–22 października 2023r.

Do Europejskiego Tygodnia Kodowania przystąpili też uczniowie najmłodszej grupy wiekowej ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. Dzieci z klas 2 oraz uczestnicy zajęć
z kodowania z wielkim zapałem i uśmiechem na twarzach wykonywali zaproponowane przez opiekunów zadania rozwijające kompetencje przyszłości i uwzględniające kierunki realizacji polityki oświatowej państwa, oparte na propozycjach zawartych w Ogólnopolskim Programie Uczymy Dzieci Programować oraz pomysłach własnych nauczycieli.

Tematy uwzględnione w Wyzwaniu CodeWeek 2023 to:

1.   Współpraca, komunikacja i budowanie relacji.

2.   Krytyczne myślenie, poszukiwanie rozwiązań, świadomość potrzeby rozwoju.

3.   Bezpieczeństwo w sieci.

4.   Sport.

5.   Poznajemy Europę.

Młodzi koderzy układali miedzy innymi CodeWeek’ową wieżę z kolorowych kubeczków, składali z puzzli mapę Europy, odkrywali wiadomość ukrytą w kodzie binarnym, rozmawiali o emocjach i układali olbrzymie sudoku z obrazkami, tworzyli biegany kod oraz sieć połączeń w Internecie, zwracając uwagę na zagrożenia wynikające z korzystania z nowinek technologicznych, poznawali zasady netykiety, programowali roboty Ozobot, odkrywali tajniki rozszerzonej rzeczywistości z puzzlami AR, a także wykonali wspólny taniec zakodowany symbolami.

Podsumowaniem działań dzieci i nauczycieli było uzyskanie certyfikatów potwierdzających udział w wyzwaniach Code Week 2023r.

M. Zgórzak, W. Dąbrowska, M. Gardzińska

  • Otwórz zdjęcie: Kolaż zdjęć na których dzieci układają miny z emocjami na planszach.
  • Otwórz zdjęcie: Uczniowie klasy 2c ułożyli napis z kubeczków i pozują do zdjęcia.
  • Otwórz zdjęcie: Uczniowie klasy 3c kodują na sali gimnastycznej.
  • Otwórz zdjęcie: Kolaż zdjęć na których uczennica wycina napis, chłopcy go przyklejają, a inni uczniowie układają z nich...
  • Otwórz zdjęcie: Kolaż zdjęć, na których uczniowie z kwadracików układają mapę Europy.
  • Otwórz zdjęcie: Uczniowie próbują odtworzyć ze swoich ciał zakodowany na planszach taniec.
  • Otwórz zdjęcie: Uczniowie układają kod dla obozotów.

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów