Menu

List do rodziców - "Czytajmy dzieciom i z dziećmi".

 „Bez względu na to, ile masz zajęć, drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania”

Jim Trelease

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży.

Szanowni Państwo!

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania.
Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać w małych czytelnikach zamiłowanie do książek.
O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dzieciom.
Udowodniono, że intelektualny i emocjonalny rozwój dzieci, którym czyta się od najmłodszych lat, jest o 30% szybszy niż dzieci, którym rodzice nie czytają.
Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości.
Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

Czytajmy dzieciom i z dziećmi.

Drodzy Rodzice, prosimy Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania książek. Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Słuchając i czytając, dziecko uczy się nowych słów. Trudno przecenić wagę tego procesu w dzisiejszym świecie, gdyż młodzież ma bardzo ubogie słownictwo.

Czytanie rozwija sferę poznawczo–intelektualną, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od smartfonów i komputerów.
Na pewno każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze się rozwijało, nie miało problemów w szkole. Aby tak się stało, należy zachęcić dziecko do czytania książek. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.
Im wcześniej zarazimy dzieci bakcylem czytania, tym większa szansa, że wychowamy sobie mądrego człowieka.
Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc, i to nie tylko z pierwszakami. Jesteśmy pewne, że szóstoklasista też chętnie posłucha książki czytanej przez mamę lub tatę. 15 – 20 minut  dziennie wspólnego czytania w zupełności wystarczy. Spokojne, rytmiczne czytanie działa uspakajająco i relaksacyjnie, wzmacnia więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Młody człowiek wsłuchany w głos rodzica czuje się bezpiecznie i szczęśliwie. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie.
Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż granie w gry komputerowe…. I nic nie kosztuje.

Czytajmy dzieciom i zróbmy wszystko, aby w przyszłości same czytały.

Liczymy na Państwa współpracę i życzymy cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

BIBLIOTEKARKI

  • Otwórz zdjęcie: Rodzina siedząca na żółtej kanapie. Rodzice czytają książkę dwójce dzieci.

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów