Menu

Spotkanie z panem Jarosławem Górskim

  • Spotkanie

Spotkanie z panem Jarosławem Górskim

W tym roku uroczyście obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dnia 7 listopada uczniowie klas IVa i Vc Szkoły Podstawowej w Mszczonowie uczestniczyli w spotkaniu pt.,,Jak żyli, co lubili, w co się bawili, co czytali, czego się uczyli nasi rówieśnicy w odrodzonej 100 lat temu Polsce”. Spotkanie to odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszczonowie, a prowadził je pan Jarosław Górski-polonista, pisarz i dziennikarz.

Na początku prowadzący wyjaśnił , czym dla rówieśników było odzyskanie niepodległości i dlaczego Polska musiała odzyskać niepodległość. Zwrócił również uwagę na to, jak ważne było to, aby dzieci mogły chodzić do szkoły i uczyć się. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali zdjęcia przedstawiające wygląd sal lekcyjnych a także uczniów, ubranych w granatowe fartuszki z białymi kołnierzykami.

Dowiedzieliśmy  się również, że kiedyś dzieci pisały stalówkami a także się nimi bawiły i zbierały. Oprócz stalówek zbierano również monety i znaczki. Czasami dzieci mogły pójść do kina, aby obejrzeć jakiś film.  Oprócz nauki i zabawy musiały także pomagać rodzicom w gospodarstwie, pilnować młodsze rodzeństwo, rzadko miały swoje pieniądze.

Na zakończenie pan Jarosław Górski przeczytał fragment swojej książki pt.,,Strzała dla komendanta. Historia sprzed stu lat” i zachęcił wszystkich do dalszej lektury.

Uczniowie bardzo uważnie wysłuchali prelekcji. Zadawali pytania, chętnie opowiadali o tym, co przekazali im ich dziadkowie. Wykazali się również dużą wiedzą na temat historii Polski, zwłaszcza życia Polaków pod zaborami a także już w wolnej Ojczyźnie.

Była to bardzo ciekawa lekcja historii, która na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Uczniami opiekowały się panie: Bogusława Jabłońska, Małgorzata Malowaniec i Jolanta Korcz.

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów