Menu

Projekty edukacyjne w ramach Euroejskiej Współpracy Szkół eTwinning

Uczniowie klasy VI c wraz ze swoją wychowawczynią panią Małgorzatą Woźniak,  realizuje projekty edukacyjne w ramach Europejskiej Współpracy Szkół eTwinning. W październiku  uczestniczyli w kampanii społecznej pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski pod hasłem "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!"
W związku z udziałem w tej kampanii grupa eTwinnerów z mszczonowskiej podstawówki wykonał następujące działania:
  1. Uczniowie przygotowali  w programie graficznym Canva broszurki, ulotki i plakaty, które zamieścili na tablicach informacyjnych w szkole.
  2. Wykonana została gazetka  przybliżająca problem osób niewidomych.
  3. Korzystając z przygotowanych w projekcie materiałów w tym poruszającego  list niewidomego Adama, poczuli potrzebę nauczenia się niesienia pomocy osobom  niepełnosprawnym.
  4. Promowaliśmy akcję na terenie szkoły, udostępniliśmy materiały informacyjne.
  5. Rozpropagowaliśmy ulotkę "Jak pomóc osobie niewidomej"
  6. Oglądaliśmy filmy, które stały się okazją do rozmów, skłaniały do refleksji i przyniosły pomysły do działań.
  7. Wybraliśmy się na spacer po naszej miejscowości, by sprawdzić czy infrastruktura jest przystosowana dla ludzi niepełnosprawnych. Potem rozmawialiśmy o trudnościach jakie muszą pokonać ludzie z ograniczeniami wzrokowymi.
Podczas naszej wędrówki po mieście próbowaliśmy przemieść się w świat osób, które nie mogą posługiwać się wzrokiem. Uczniowie zakładali specjalne. Potem rozmawialiśmy o ich odczuciach, gdy musieli radzić sobie bez pomocy wzroku.
W czasie naszego spaceru uczniowie ćwiczyli zachowania, które poznali z ulotki "Gdy spotkasz osobę niewidomą". Teraz już wiemy jak pomóc osobom niewidomym.
Przemierzając nasze miasto, dużo rozmawialiśmy o osobach niepełnosprawnych. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi. Dostrzegli, że to są tacy sami ludzie jak oni, którzy też chcą uczestniczyć w rożnych wydarzeniach, ale żeby tak mogło być trzeba wprowadzić pewne dostosowania i muszą być ludzie pełni empatii.
Jestem przekonana, że moim uczniowie są takimi ludźmi, a teraz jeszcze wiedzą jak pomagać.
Mamy jeszcze niedosyt naszych działań. Chcielibyśmy zaprosić do nas osobę niewidomą, by opowiedziała nam o jak spostrzega świat i ludzi, którzy są wokół.
Mamy w planach wybrać się na Niewidzialną Wystawę, by jak piszą twórcy wybrać w "tą wyjątkową interaktywną podróż w niewidzialny świat, podczas której będziesz mógł wypróbować, jak radzić sobie w codziennych".
Za nasze działania szkole został przyznany zaszczytny certyfikat: Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym
  • dziecko z zasłoniętymi oczami na chodniku
  • dziecko z zasłoniętymi oczami przy bankomacie

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów