Menu

Międzynarodowy Projekt eTwinning pod hasłem „Projekt z jajem/ Easter Egg”

W marcu klasa IV C rozpoczęła  realizację międzynarodowego projektu pod hasłem „Projekt z jajem/ Easter Egg”. Został on opracowany przez naszą szkołę wraz z innymi czterema placówkami z Polski i zza granicy. Projekt ten wpisuje się w tzw. Program eTwinning, czyli europejską społeczność szkolną.
eTwinning gromadzi szkoły i przedszkola zarówno z całej Europy, ja i z kilku krajów z poza niej. W ramach eTwinningu nauczyciele współpracują i organizują zadania dla swoich uczniów wykorzystując Internet. Odgrywają aktywną rolę, komunikują się,  podejmują decyzje, okazują sobie szacunek i zdobywają umiejętności XXI wieku. W projektach eTwinning każdy członek zespołu ma coś do zrobienia. 
Jest to pierwszy projekt eTwinningu dla klasy IVC integracyjnej, w skład, którego wchodzą dwa przedszkola:  Publiczne Przedszkole nr 1 w Jadownikach i  Materská škola Važecká na Słowacji oraz trzy szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzesku,  ZSO nr 8 w Gdyni oraz nasza. Tematyka związana jest ze  Świętami Wielkanocnymi. W ramach projektu uczniowie poznają tradycje Wielkanocne z różnych stron Polski i Słowacji. Uczą się słówek tematycznych w języku angielskim i słowackim.
Z racji zaistniałej sytuacji zadania projektowe zostały zmodyfikowane, nieco „okrojone”, tak aby łatwiej można było realizować je w domu.
W szkole wzięliśmy udział w konkursie na logo projektu między placówkami. Wygrał projekt Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku.

W marcu powstała maskotka naszego projektu uczniowie wybrali wzór, a Pani Gabrysia Chojecka wyszydełkowała nam pięknego kurczaczka.  Maskotka projektu miała mieć zadanie wędrowania pomiędzy uczestnikami projektu za pomocą poczty. W czasie pobytu kurczaczka dzieci miały przygotować ilustracje, wizytówki swojej miejscowości. Uczniowie kl. IV C przygotowali prace związane z miastem Mszczonów i okolice. Z racji obecnej sytuacji zamiast wysyłać maskotkę, stworzyliśmy e-książeczkę w aplikacji StoryJumper pt. „Opowiem Ci o nas” wędrujący kurczaczek.

https://www.storyjumper.com/book/read/82271045/Opowiem-Ci-o-nas?fbclid=IwAR3Xgmz8BG3NjKe_MWISCVM97a7ILKU1GGNKMYmLAAwXPB99plfLKzxjj-o

Zrobiliśmy też kartki wielkanocne, które wysłaliśmy  do innych szkół i przedszkoli. W zamian otrzymaliśmy inne, także piękne, świąteczne kartki.
W domu uczniowie wraz z rodzicami zamienili się w kucharzy oraz kuchareczki i wykonali świąteczne potrawy, których podstawą było jajko. Miały to być potrawy z Mazowsza. Podobnie stało się w innych przedszkolach i szkołach. Zdjęcia potraw oraz przepisy z różnych regionów Polski zostały połączone i zamieszczone na Padlet  (wirtualna tablica, na której zamieszcza się informacje na określony temat, można zobaczyć poniżej).

https://padlet.com/projektzjajem/6ltdj5xfbrsi

Z przepisów umieszczonych na Padlet powstała e-książeczka kucharska pt. „Wielkanocna książeczka kucharska” w aplikacji StoryJumper (umożliwiającej tworzenie i udostępnianie e-książeczek) 

https://www.storyjumper.com/book/read/81959635/WIELKANOCNAKSI%C4%84%C5%BBECZKAKUCHARSKA?fbclid=IwAR0VLNUSi5_QhyzgQSMKdg5MEzNex4oJrK8odr8iMdZmmpbumF8LFhtsNqE

Stworzono także wspólny ilustrowany „Multimedialny świąteczny słowniczek języka angielskiego”. Klasa IV C miała za zadanie wykonać mówiące obrazki do ilustracji, które wykonali uczniowie z partnerskich szkół. Mówiące obrazki były tworzone za pomocą bezpłatnej aplikacji ChatterPix.

https://padlet.com/projektzjajem/a8xvwsz57e48

Cieszymy się, iż pomimo panującej w Polsce oraz na świecie trudnej sytuacji epidemiologicznej – udało się nam dokończyć to, co sobie zaplanowaliśmy. Nasza wiedza na temat zwyczajów wielkanocnych w Polsce i na Słowacji jest o wiele bogatsza. Utrwaliliśmy słówka wielkanocne z języka angielskiego i poznaliśmy ich pisownię i wymowę w języku słowackim. Robiliśmy potrawy z naszego regionu i poznaliśmy potrawy z Kaszub, Małopolski i Słowacji oraz tworzyliśmy kartki świąteczne.  Udało się nam poszerzyć swoje horyzonty oraz znajomości.

Urszula Błońska

 

 • +Ťwiec¦ůce kartki +Ťwi¦ůteczne
 • kartki +Ťwi¦ůteczne z Brzesko
 • kartki +Ťwi¦ůteczne z Gdyni
 • kartki +Ťwi¦ůteczne
 • kartki z Gdyni
 • maskotka projektu
 • Nasza propozycja na logo
 • ozdabiamy kartki +Ťwi¦ůteczne
 • s+éowniczek angielsko-polsko-s+éowacki
 • uczniowie kl IVc z maskotk¦ů projektu
 • Franek - Wielkanocny kr+-lik
 • Hubert - Sa+éatka z jajkiem
 • B+éa+-ej - +¬urek wielkanocny tradycyjny na bia+éej kie+ébasie
 • Maciek - Sa+éatka z tu+äczykiem
 • Natalka i Patrycja - Sa+éatka wielkanocna z pieczarkami babci Zosi
 • Zosia K. - Barszcz bia+éy z jajkiem
 • Zuzia - Faszerowane jajka

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów