Menu

Czym jest cyfrowy ślad?

Czy wiesz czym jest cyfrowy ślad? Jaką cenę płacisz za wygodę związaną z korzystaniem z nowych technologii? Co zrobić, by cena ta nie była nazbyt wysoka?

Takie pytania postawiła uczniom klas 8 Szkoły Podstawowej w Mszczonowie nauczycielka informatyki, Małgorzata Woźniak. Wzbudzi one zaciekawienie i pewne zaniepokojenie. Choć młodzi ludzie maja dużą wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa jednak wciąż należy ich edukować, by byli odpowiedzialnymi i świadomymi uczestnikami sieci. Stąd też zrodził się pomysł na takie zajęcia a inspiracją był artykuł „Chroń swoje dane w sieci – zajęcia dla klas VII-VIII”, którego autorem jest Sylwester Zasoński.

https://etwinning.pl/chron-swoje-dane-w-sieci-zajecia-dla-klas-vii-viii/

Podczas spotkania uczniowie rozmawiali o tym w jakich sytuacjach można bezpiecznie podać swoje imię i nazwisko, adres, dane osobowe, a w jakich raczej nie powinno się tego robić, aby nie narazić się na nieprzyjemności. Powstały mapy myśli, które ilustrowały przemyślenia młodych ludzi.

Ósmoklasiści, mając świadomość, że ich wiedza może być cennym źródłem porad, dla osób, które mają nieco mniejszą świadomość cyfrową, przygotowali katalog rad, pozwalających na bezpieczne funkcjonowanie w Internecie.

Nie zabrakło też przypomnienia zasad tworzenia mocnych haseł, co zostało też przećwiczone w praktycznym działaniu. Każdy wymyślił 2 hasła składające się z łatwego do zapamiętania słowa/słów, używając dużych i małych liter oraz znaków specjalnych, Zastosowali zasadę: „zmieniaj znaki np. O na 0, a na @.

Po utworzeniu, hasła zostały sprawdzone

na stronie: https://www.security.org/how-secure-is-my-password/

Uczniowie przekonali się jak długo zajmie komputerowi (AI – sztuczna inteligencja) odgadnięcie/rozszyfrowanie haseł. Wyniki były różne i znów niektórzy zostali zaskoczeni. Słabe hasła zabezpieczające pomagają hakerom przejmować konta pocztowe, do mediów społecznościowych itp. Warto sprawdzić również, czy konta mailowe nie zostały właśnie zhakowane. Za pomocą strony: https://haveibeenpwned.com/ sprawdzono adresy i ponownie niektórzy byli bardzo zdziwieni wynikiem przeprowadzonego testu.