Menu

Wycieczka do Rogowa realizowana w ramach projektu ”Pytaj, badaj, wnioskuj, działaj”

Wycieczka do Rogowa

realizowana w ramach projektu ”Pytaj, badaj, wnioskuj, działaj”

Dnia 13 września 2019 roku  czterdziestu „młodych eksperymentatorów” udało się na wycieczkę do Rogowa, w którym znajduje się Arboretum, czyli ogród botaniczny. Obecnie Arboretum posiada jedne z największych i najcenniejszych kolekcji drzew i krzewów w naszej części Europy.

Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i wraz z pracownikiem ogrodu ruszyliśmy na oglądanie wyjątkowych roślin. Oglądaliśmy m.in. klon palmowy (symbol Arboretum w Rogowie), bananowiec preriowy z owocami, piernikowiec (liście pachniały jak wata cukrowa), kasztan jadalny (niestety, owoce były jeszcze niedojrzałe), korkowiec (ma miękką korę), cytrynowiec chiński (ma owoce o pięciu smakach); magnolię parasolowatą, diabelską maczugę, ostrokrzew amerykański, dereń kousa i wiele innych.

Potem zakupiliśmy pamiątki: zakładki, magnesy, linijki, pudełeczka, wszystkie wykonane z drewna. Przed nami była kolejna atrakcja – wycieczka kolejką wąskotorową Rogów – Jeżów.

Na koniec zwiedziliśmy Muzeum Lasu i Drewna, w którym znajduje się bogata ekspozycja ptaków i ssaków, zbiór szyszek oraz kolekcja próbek drewna.

Przed powrotem do domu zakupiliśmy jeszcze ciekawe rośliny do naszych ogrodów. Wycieczka bardzo podobała się uczniom, dostarczyła im wielu wiadomości o świecie przyrody.

Beata Szustkiewicz

  • cytrynowiec chiński, w Chinach nazywa się wu-wei-zi, tzn. owoc o pięciu smakach
  • jak widać, były i ćwiczenia sportowe
  • klon palmowy, jego liście są symbolem Arboretum w Rogowie
  • korkowiec, sprawdzaliśmy jego korę, naprawdę miękka
  • nakarmiliśmy rybki chlebem z kanapek
  • ostrokrzew - uroku nabiera zimą, kiedy jest nadal zielony, a owoce czerwone
  • podróz kolejką wąskotorową Rogów - Jeżów, nieźle nas wywiało, bo okna niestety bez szyb
  • zachwycamy się kasztanem jadalnym, niestety owoce jeszcze niedojrzałe, chociaż ślnka ciekła

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów