Menu

„QRekomendacje” międzynarodowy projekt czytelniczy

Czytanie jest bardzo ważną umiejętnością w życiu każdego człowieka, a funkcjonowanie we współczesnym świecie bez czytania jest wręcz niemożliwe. Bo dzięki niemu zdobywamy wiedzę, uzupełniamy nasze wiadomości. O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, wydaje się, że nie trzeba już nikogo przekonywać. Jak popularyzować czytelnictwo wśród dzieci  i młodzieży szkolnej. Zadanie to wydaje się być trudne, szczególnie, gdy wokół obserwujemy zjawisko wypierania książki przez inne środki masowego przekaz. Naszym sposobem na to zjawisko jest wprowadzenie nowych technologii miedzy półki z książkami.
Z troski o rozwój młodych ludzi, wiedząc jak ważna jest  obecność literatura w życiu i to od najmłodszych lat,  w naszej szkole powstał pomysł na projekt
QRekomendacje”. Ma  on zachęcić  do czytania tradycyjnej  książki, przypomnieć, na nowo odkryć lub po prostu  pokazać, że istnieje inna niż tylko audiobooki forma spotkania z literaturą.
Zdając sobie jednocześnie sprawę, że nasi uczniowie,  to   pokolenie cyfrowe i nowoczesne technologie są im bardzo bliskie, postanowiliśmy połączyć te dwa światy.  Zacisze biblioteki pachnącej zadrukowanymi kartkami ze zdobyczami współczesnej technologii.
Członkowie projektu  realizowanego w ramach międzynarodowej współpracy szkół  eTwinning, tworzą recenzje książek polecając je innym czytelnikom. Uczniowie swoje opnie przedstawią w postaci krótkich filmów nagrywanych za pomocą różnych aplikacji. Filmowe rekomendacje zamieniane są w  kody QR i umieszczane na książkach w bibliotekach.  Rówieśnicy zachęcają, przekonują do sięgnięcia po fajną książkę tak jak do obejrzenia ciekawego filmu. Młody czytelnik wybierając książkę z półki może  obejrzeć "polecajkę" przygotowaną przez kolegę czy koleżankę. A któż jest bardziej przekonujący dla młodego człowieka jak nie rówieśnik.
Do naszych działań udało nam się przekonać szkoły z Polski i z zagranicy. Nasi europejscy koledzy, to uczniowie, którzy w swoich szkołach uczą się języka polskiego.
Założeniem projektu jest stworzenie wirtualnej bazy najciekawszych książek.  Dzięki współpracy mamy już około 30 cyfrowych recenzji.  Jednak nie wszystkie polecane pozycje są w naszej bibliotece.

Oczywiście zachęceni uczniowie mogą szukać tych pozycji w innych miejscach, ale bardzo chcielibyśmy by nasz młody bibliofil mógł wyjść z wybraną książką właśnie z naszej szkolnej biblioteki.

Stąd też  nasza prośba do wszystkich rodziców, przyjaciół naszej szkoły, by zechcieli przejrzeć swoje biblioteki domowe,  popytać wśród znajomych, może dzieci już "wyrosłych" z jakiejś książki i zechciałyby oddać ją do naszego wspólnego, szkolnego księgozbioru.

Poniżej zamieszczamy listę "poszukiwanych" książek":

  1. "Piątka z Zakątka” Krystyna  Drzewiecka
  2. „W głowie się nie mieści”  seria książeczek dla najmłodszych
  3. „Tajemnica szóstego stopnia” Iwona Czarkowska
  4. „26 piętrowy domek na drzewie”  Griffiths Andy
  5. „Jak kózka uczyła się pływać” Moost Nele
  6. „Chłopiec w pasiastej piżamie”  John Boyne
  7. „Felek i Tola”  Sylvia Vanden Heede
  8. “Sześć palców Warneńczyka” Grażyna Bąkiewicz

Z góry dziękuję za wsparcie naszych działań
zespół projektowy: Ewa Bińkowska, Elżbieta Grzybowska, Małgorzata Woźniak
z obecnymi i przyszłymi miłośnikami książek

  • Poznawanie QRekomendacji
  • skanowanie QRekomendacji
  • QRekomendacje przy bibliotece
  • Ch+éocy z Placu Broni
  • Oskar i pani R+-+-a
  • Szatan z 7 klasy

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów