Menu

#BARIEROŁAMACZ w naszej szkole

W naszej szkole 29 listopada doszło do fantastycznego spotkania z Arturem Świerczem, osobą, która od urodzenia jeździ na wózku. Przeprowadził on spotkania pod hasłem „Wyjątkowo różnorodni”. Artur przybył do naszej szkoły w celu spełniania ważnej misji, bowiem trzeciego grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Celem naszego spotkania było zwiększenie świadomości naszych uczniów na ograniczenia z jakimi spotykają się osoby z różnymi niepełnosprawnościami oraz pokazanie, że osoba z niepełnosprawnością to człowiek, taki sam jak każdy z nas. Musimy pamiętać, że to co wyróżnia osoby z niepełnosprawnością, od pełnosprawnych to cecha, na którą nie mają wpływu.
Wiemy, że warto pomagać, ale od dzisiaj wiemy, że podstawową zasadą pomocy jest to, że najpierw trzeba pytać jak pomoc a dopiero później podejmować działania. Nasi uczniowie klasy 5E, klas 7 i 8  poznały również złote zasady, dzięki którym będą wiedziały, jak zachować się w niektórych sytuacjach i jak ułatwić życie innym a przy okazji mieć poczucie, że zrobiło się dobry uczynek.
Poznaliśmy też Artura prywatnie, 28 letni chłopak, który spełnia marzenia i na swojej drodze nie widzi żadnych przeszkód. Artur był członkiem kadry narodowej w szermierce na wózkach, uczestniczył w imprezach rangi Pucharu Polski, Mistrzostw Europy i Świata. Oprócz tego cały czas w jego życiu sport odgrywa ważną role, biega, jeździ na rowerze, gra w koszykówkę a na siłowni podnosi ciężary. Pokazuje światu, że się da i nie ma rzeczy niemożliwych. 14 września ukończył Runmageddon - pokonał 6 kilometrów z 30 przeszkodami. Artur łamie bariery, obala mity i niszczy stereotypy.
Nasz dzisiejszy gość uświadomił, że nie trzeba dużo, by poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami. Wystarczy kilka prostych zasad by każdemu żyło się lepiej a działając razem można zdziałać wiele.
Tym spotkaniem pragnęliśmy również pokazać w szkole, że wymówki nie istnieją, wszystkie przeszkody można pokonać i spełniać marzenia.

 

Gabriela Czarnecka

  • Artur S¦üwiercz4
  • Artur S¦üwiercz2
  • Artur S¦üwiercz3
  • Artur S¦üwiercz8
  • Artur S¦üwiercz7
  • Artur S¦üwiercz5
  • Artur S¦üwiercz1
  • Artur S¦üwiercz6

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów